Чи є альтернатива Мобілізації?
Буданов відповів, що всі, хто був готовий піти захищати рідну землю, вже перебуває в складі Збройних Сил України. Вони пішли ще у перших півроку 2022 року.
За словами голови розвідки, з об'єктивних причин у лавах Сил оборони залишилося мало людей. "Це очевидний факт, який важливо визнати. На такому рівні мобілізації жоден рекрутинг не забезпечить наші потреби. Це схоже на проблему з боєприпасами через величезні обсяги. Загалом, Збройні Сили України наразі налічують (назву навмисно прихованою, оскільки це стосується державної таємниці) приблизно мільйон сто тисяч осіб. Ніякий рекрутинг не зможе заповнити такі обсяги. Це вимагає виключно мобілізації", - зауважив очільник ГУР.
Але в контексті мобілізації виникає ще одне питання - мотивація. "Навіть якщо ми мобілізуємо будь-кого, будь-якими методами або згідно з законами, ККД (коефіцієнт корисної дії, - прим. ред.) буде майже нульовим. І це, власне кажучи, те, що стається насправді зараз, і це важливо визнати. Тому жодним чином не можна розглядати варіант обійтися без мобілізації", - підкреслив Буданов.
Він пояснив, що сьогодні в Україні не так багато людей, які готові взяти участь в чому б то не було, особливо у воєнних діях. "Це є поточною реальністю. З втратами, які будуть, ми повинні забезпечувати постійний потік", - відзначив він.
Щодо рекрутингу до Збройних сил України, раніше Міністерство оборони запустило програму, яка передбачає, що кожен бажаючий українець може обрати підрозділ та посаду для служби. Цей процес подібний до процесу трудового найму.
Міністерство оборони також пояснювало, яким чином буде формуватися заробітна плата для військових, яких призивають до ЗСУ. МО підписало угоду з компаніями Robota.ua, Work.ua та Lobby X для організації рекрутингу.